Používateľom umožňuje zaplatiť a získať softvér rýchlo a jednoducho online z pohodlia domova. V minulosti predstavovala podstatnú prekážku tohto druhu distribúcie nízka rýchlosť internetu a relatívne malý počet pripojených ľudí. Dnes v dobe rýchleho internetu sťahovať väčšie súbory cez sieť už nie je pre väčšinu užívateľov žiaden problém.

software

Hlavnou výhodou digitálnej distribúcie je, že objednávka je  kompletne vybavená  elektronicky a k cene tovaru nie sú pripočitavané žiadne poplatky za doručenie. Čas spracovania a dodania objednávky je skrátený zvyčajne na niekoľko minút od zaplatenia objednávky. Samotné dodanie nie je obmedzené na pracovné dni v týždni ani konkrétne hodiny počas dňa. To znamená, že ponúkaný softvér je záujemcom dostupný 24 hodín denne 7 dní v týždni online na stiahnutie.

Niektoré vývojové štúdiá už fyzicky distribuovaný softvér ani neponúkajú alebo to v budúcnosti neplánujú. V prípade online distribúcie sú tvorcovia schopní ponúknuť atraktívnejšiu cenu za ten istý produkt. Cena produktu je znížená o náklady na pamäťové médium, obal a distribučnú sieť.

Táto forma distribúcie sa teší čoraz väčšej obľube i medzi predajcami. Proces predaja softvéru v elektronickej forme je plne automatizovaný a predajcom sa tým pádom výrazne znižujú náklady napríklad na skladovacie priestory.
V prípade hier sa postupne vyvinuli distribučné online platformy s širokou ponukou. Možnosti týchto platforiem sú takmer neobmedzené. Či už máme na mysli darovanie hry, predkúpenie hry ešte pred jej vydaním alebo automatické aktualizácie.

systém

Najznámejšou z týchto platforiem je Steam od vývojového štúdia Valve, ktorý kombinuje herný e-shop a plaformu pre správu zakúpených hier. V súčasnosti je na Steame dostupných viac ako 1 milión hier a obsahuje aj hry na stiahnutie zadarmo. Ponuka na Steame však už nie je obmedzená len na hry, ale je v nej zahrnutý aj iný špecializovaný softvér.
Digitálna distribúcia však nie je výlučne záležitosťou softvéru. Táto forma je v čoraz väčšej miere používaná najmä v prípade filmov a nie je vylúčené, že v budúcnosti sa budú distribuovať už len elektronicky.