Paradajkové jabĺčka sa tešia obrovskej obľube v surovom stave, aj po tepelnej úprave. Pochutnávame si na nich v podobe paradajkového šalátu s cibuľou, môžeme si ich nakrájať na plátky na chlieb a pečivo, a berieme si ich so sebou na výlety ako vhodný typ zeleniny na prikusovanie s rôznymi bagetami a sendvičmi. Z paradajok sa dá ale tiež pripraviť veľká delikatesa – paradajková omáčka, a po nej sa olizujú dospelí aj deti. Pamätáte sa na rajskú omáčku zo školskej jedálne? Ak boli aj tie vaše kuchárky šikovné, vytvorili takú pochúťku, že si deti chodili na prídavok.

paradajky v miske

Aby sme si mohli na paradajkovej omáčke skutočne pochutnať, a aby sme z nej tiež vyťažili dostatok lykopénu, provitamínu A, vitamínu C a ďalších živín, treba postupovať pri výrobe paradajkovej šťavy a pyré veľmi precízne. Nemôžete si dovoliť zbytočné prestoje, pretože akonáhle ponecháte takto spracované paradajky niekoľko desiatok minút vonku na Slnku, alebo inde v teple, začne prebiehať kvasný a rozkladný proces, a celú várku úrody môžete vyhodiť.

paradajky na kríku

Pri spracovaní paradajok je nutné mať už pripravený špeciálny box, najlepšie IBC kontajner s vnútornou plastovou fóliou, ktorý ihneď naplníte, uzavrite a umiestnite do chladiaceho alebo mraziarenského zariadenia. Takto naplnené IBC kontajnery potom môžu byť pripravené na dávkovanie spracovanej zeleniny alebo ovocia do kartónových obalov, ktoré putujú na trh do obchodnej siete.

Predaj prepravných kontajnerov na prepravu spracovaných paradajok sa tiež opiera o maximálnu efektivitu, a tou je objem kontajnerov a ich nosnosť. Tie najväčšie pojmú až tisíc litrov ovocia a zeleniny v spracovanom stave a skladajú sa na seba do výšky piatich poschodí, čo znamená, že každý z nich unesie približne záťaž piatich ton. Takto je možné veľmi dobre využiť skladovací priestor, k čomu prispieva aj ich hranolový tvar. Vyskladáte ich vedľa seba a na seba tak, že vyplní skladový priestor takmer bezo zvyšku, a ušetríte tým prepravné náklady, v porovnaní s barelmi a sudmi pomerne výrazne.