Predtým, než začneme pátrať po najväčšom hrade sveta, si musíme vysvetliť, čo je možné považovať za hrad. Niektoré hrady totiž nemajú typickú hradnú štruktúru (Pražský hrad), iné sa považujú za zámky alebo pevnosti. Jedna z oficiálnych definícií slova hrad je defenzívna štruktúra postavená pre panovníka alebo šľachtica.
 Neuschwanstein.jpg
Edinburghský hrad
 
Postavený v 12. storočí na vrcholku vyhasnutej sopky, Edinburghský hrad je dominantou hlavného mesta Škótska. V minulosti bol často predmetom sporov medzi Škótmi a Angličanmi. Kedysi sa nazýval aj ako Panenský hrad, pretože v ňom podľa legendy sídlilo 9 panien.
Hovorí sa, že v Edinburghskom hrade aj steny majú uši. To preto, lebo panovník si nechal postaviť tajné komory, cez ktoré počúval, o čom sa jeho hostia zhovárajú.
 
Hrad Himeji
 
Perla japonskej architektúry prežila občiansku vojnu, požiare aj bombardovanie. Výstavba začala v 14. storočí a postupne sa rozširovala o nové časti. Leží v bývalom hlavnom meste Japonska – Kyoto a dodnes sa o ňom hovorí ako o jednom z najkrajších hradov sveta.
 
Spišský hrad
 
Pomenovaný po regióne, v ktorom sa nachádza, patrí mi titul najrozsiahlejšieho stredovekého hradu v strednej Európe. Hoci je dnes už len zrúcaninou, jeho krása mu zostala. Stal sa aj obľúbeným miestom domácich a zahraničných filmárov. Natáčali sa tu filmy ako Dračie srdce (1996) či Posledná légia (2007).
 Pražský hrad.jpg
Pražský hrad
 
Podľa Guinessovej knihy rekordov je práve Pražský hrad najväčším hradom sveta. Jeho história siaha až do 9. storočia a môžeme v ňom nájsť množstvo pamiatok ako napr. Vladislavský sál, Katedrálu sv. Víta, Zlatú uličku a i.
 
Pevnosť Mehrangarh
 
Hoci sa jedná oficiálne o pevnosť, Mehrangahr môže byť pokojne považovaný aj za hrad. Leží na 122 metrov vysokom kopci v indickom meste Jodhpur. Návštevníkov poteší prekrásny výhľad na celé okolie a starobylé paláce nachádzajúce sa uprostred.
 
Hrad Malbork
 
Zapísaný v zozname UNESCO, patrí mu prvenstvo ako najväčší gotický hrad postavený z tehly. Niektoré zdroje ho dokonca uvádzajú ako najväčší hrad sveta. Nachádza sa v Poľsku a jeho rekonštrukcia prebieha dodnes.