Keď sa v súčasnosti povie „Nintendo“, mladej generácii príde okamžite na rozum Switch. História produktov od Nintenda je však oveľa bohatšia a populárne herné konzoly či handheldy sa vyrábali už v minulom storočí. A dá sa povedať, že od polovice 80 – tych až do polovice 90- tych rokov boli tieto produkty v hernej komunite najpopulárnejšie, Nintendo bolo kráľom hernej zábavy. Za túto dobu vyprodukovala spoločnosť tie najlegenderánejšie videohry a herné postavy, s ktorými sa vlastne stretávame až dodnes- no samozrejme v modernejšom kabáte. Veď kto by nepoznal Super Maria alebo Zeldu? Každopádne nazrime trochu do histórie a do týchto slávnych časov. Aké konzoly v 80 – tych rokoch táto spoločnosť vyprodukovala?

Nintendo Entertainment System

Nintendo Entertainment System (NES) – 1985

Práve táto konzola je kultovou klasikou. Dodnes sa nájdu gameri, ktorí tvrdia, že išlo alebo dokonca stále ide o ich najobľúbenejší herný systém. Niet divu, že NES zažila pred pár rokmi nové spracovanie spoločne s niekoľkými zabudovanými hrami a hráči túto novinku okamžite kupovali. Každopádne klasická verzia z minulého storočia bola prelomová, zachránila videoherný priemysel pred krachom. Keď sa zdalo, že videohry prestávajú ľudí baviť a žiadna skvelá novinka na trhu nebola, prišla táto konzola. A spoločne s ňou hra Super Mario Bros, ktorá bola hlavným ťahúňom predajnosti. Po veľmi dobrom komerčnom štarte do NES začali vychádzať mnohé ďalšie hity a prakticky každá dobrá hra z toho obdobia zamierila na túto platformu.

Spomeňme niektoré najlepšie hity ako:

  • Super Mario Bros, Contra, Duck Tales, Metroid, The Legend of Zelda, Mega Man, Excite Bike, Punch Out, Castlevania, Double Dragon a mnoho iných.

Nintendo Game Boy

Game Boy – 1989

Bol ďalší prelomový produkt, a to konkrétne v tom, že išlo o prvú handheld konzolu. Teda konečne o nápad prenosnej hernej konzoly, ktorú so sebou môžete vziať napríklad do autobusu, do školy, ale aj na výlet. Hry môžete prvýkrát hrať bez toho, aby ste museli sedieť pred TV. Z hľadiska grafiky ale tento výrobok oproti svojmu predchodcovi kvalitatívne zaostáva. Niet sa čomu diviť, veď displej bol čiernobiely (alebo skôr čiernozelený). Každopádne tento handheld získal takisto bohatú popularitu a mal vysokú predajnosť, prenosné zariadenie bolo na tú dobu revolučné.